Térjünk vissza Panembe, ugyanis Suzanne Collins ezúttal az 50. Éhezők
Viadaláról, a második Nagy Mészárlásról mesél. Ezúttal sokunk kedvencének,
Haymitch Abernathy-nek a tragikus történetét ismerteti meg velünk az író!
Tartsatok bloggereinkkel, hogy megtudjátok, mit gondolnak Az éhezők viadala
legújabb kiegészítő kötetéről! És ne felejtsetek el játszani se! Két
szerencsés olvasónk megnyeri Az aratás hajnala regényt az Agave Könyvek
kiadónak hála.
Agave Könyvek, 2025
400 oldal
Fordította: Farkas Veronika
Goodreads: 4,62
Besorolás: disztópia, poszt-apokaliptikus, YA, ifjúsági
Ha elvesznek tőled mindent,
amit szerettél,
mi marad, amiért harcba szállnál?
Amikor felvirrad az Éhezők Viadala ötvenedik sorsolásának napja, Panem
körzeteiben eluralkodik a rettegés. Ebben az évben kerül sor ugyanis a
második Nagy Mészárlásra, amelyben a fiatalok szokásos létszámának
kétszeresét sorsolják ki és ragadják el az otthonából.
Haymitch Abernathy a Tizenkettedik Körzetben igyekszik nem gondolni a
veszélyre. Csak túl szeretne lenni a napon, és a délutánt azzal a lánnyal
tölteni, akit szeret.
Amikor azonban elhangzik a neve, minden álma szilánkokra törik. Elszakítják
a családjától és a szerelmétől, majd a Kapitóliumba szállítják három másik
körzettársával együtt: egy kiskamasszal, aki szinte olyan számára, mintha a
húga lenne, egy kényszeres esélyszámlálóval, és a város legbeképzeltebb
lányával. Amikor pedig kezdetét veszi a Viadal, Haymitch ráébred, hogy eleve
a vereség felé próbálják terelni. Viszont nem adja fel a harcot… és
hamarosan azt akarja, hogy a küzdelme nagy hullámokat verjen a végzetes
arénán kívül is.
Anno, amikor kiderült, hogy az alaptrilógián felül készül egy újabb regény, egy előzménytörténet, akkor fogtam a fejem, hogy "jaj, miért kell elrontani ezt az egészet?" Aztán persze az Énekesmadarak és kígyók balladája úgy, ahogy volt, megvett kilóra. Így amikor felröppent a hír, miszerint egy újabb regény van készülőben, amelyik Haymitch történetét dolgozza fel, akkor már csak azon izgultam, hogy az Agave Könyvek minél hamarabb hozza el nekünk ezt a regényt is.
A történet szerint félúton járunk kb. az Énekesmadarak és kígyók balladája és az Éhezők viadala trilógia között. Snow elnök már véres kézzel irányítja az országot, a Viadal pedig minden évben megrendezésre kerül. Ebben az évben pont az Ötvenedik Viadalt "ünneplik", ezért kitalálják azt, hogy körzetenként nem kettő, hanem rögtön négy gyereket kell küldeni a viadalra.
Haymitch Abernathy a Tizenkettedik körzetben él az öccsével és az édesanyjával és pont az Aratás napján ünnepli a születésnapját. Valamennyire izgul persze, hiszen neki jóval többször került bele a neve az urnába, mivel szükségük volt plusz fejadagokra, plusz élelemre és ez ugye sajnos ezzel jár. De ő már arra készül, hogy az Aratás után találkozhat a szerelmével, Lenore Dove-val, a covey lázadó lánnyal. Sajnos az Aratás nem éppen úgy zajlik le, ahogy Haymitch szerette volna, mert az egyik kihúzott fiú megpróbál elmenekülni, a Békeőrök megölik, Lenore rögtön lázad, Haymitch megpróbálja megvédeni és ezzel a tettével azonnal "be is biztosítja" a helyét a játékosok közé. Ez nekem már rögtön nagy meglepetés volt, mert én azt hittem, hogy a fiút simán beszavazzák. De ez így már sok mindent előrevetített.
Érdekes volt azt a Haymitchet megismerni, aki még nem volt egy részeges, nyegle, semmi sem érdekel karakter. Egy fiatal fiú volt, tele álmokkal, tervekkel, akinek a szívét a családja és persze a szerelme töltötte be és esze ágában nem volt sem lázadni, sem pedig megöletni magát. De Kapitólium nem kegyelmez senkinek és aki nem odaszületett, és nem ismeri az ottani világot, akinek nem tetszik a fennálló rendszer, azt tönkreteszi, megrágja és kiköpi vagy lenyeli. Igazából nehéz eldönteni, hogy melyik a jobb, a halál vagy egy életen át tartó szenvedés...
Ami számomra meglepő volt, de IMÁDTAM, hogy rengeteg olyan szereplővel találkozhattunk (persze jóval fiatalabbként), akik a későbbi könyvekben (de persze itt is) elég fontos szerepet játszottak: Plutarch, Effie, Maggs, Beetee, Ceasar Flickerman - annyira jó volt velük találkozni ismét és most már tudjuk, hogy Haymitch miért is kötődött vagy mutatott szimpátiát feléjük a későbbiekben. És persze ott volt Snow elnök is, aki már nem az a fiatal srác volt, akit az Énekesmadarak és kígyók balladájában megismerhettünk. Ő már az a gonosz, rosszindulatú zsarnok volt, aki Katniss és mindenki más számára is komoly fenyegetést jelentett.
És persze az Aréna és a Viadal. Az ember azt hinné, hogy ennyi könyv után a szerzőnőnek már nem lesznek újabb ötletei, mind az Arénára, mind a kihívásokra, mind a borzalmakra. HÁT TÉVEDTEK! Úgy látszik, hogy Suzanne Collins ilyen irányú ötlettára kifogyhatatlan. Képes volt teljesen új Arénát kitalálni, újabb és újabb borzalmakkal, amelyek a szereplőinkre vártak. Nekem picit valahogy rövidre sikerült maga a Viadal, valahogy jóval hosszabbnak éreztem a felkészülést rá, de aztán lehet, hogy tévedek és semmivel se volt rövidebb, mint a többi könyvben.
Egyetlen egy dolog nem jött át nekem - ez pedig a szerelmi szál Lenore és Haymitch között. A fiú folyamatosan a lányról ábrándozott, miatta akarta megnyerni a versenyt, hogy hazajuthasson hozzá (és hogy érzékeljétek, hogy mennyire odavolt a lányért, a SAJÁT CSALÁDJA, az imádott édesanyja és a kisöccse csak másodrendű volt abból a szempontból, hogy haza akart jutni). De mivel a történet elején nagyon-nagyon kevés idő jutott arra, hogy ezt a szerző bemutassa, számomra ez olyan egyoldalú szerelemnek tűnt. Így őszintén szólva nem igazán szurkoltam se Haymitchnek, se Lenore-nak, hogy újra találkozhassanak. Ráadásul nekem Lenore egy az egyben Lucy Gray volt, akit az előző könyvben nem igazán kedveltem.
Viszont meg kell említenem egy szereplőt, akiért teljesen odavoltam. Ő pedig Maysilee. Ő is a Tizenkettedik körzetből érkezett, őt kihúzták a sorsoláson, ami teljes meglepetés volt, hiszen a szüleivel és az ikertestvérével együtt azon kevés jómódú családokhoz tartoztak, akik azért tudtak így-úgy buherálni azon, hogy minél kevesebb legyen az esélye annak, hogy a gyermekeiket "learassák". Maysilee pedig egy elkényeztetett fruska volt, aki olyan magasan hordta fenn az orrát, hogy akár villámhárítónak is használhatták volna:). Ehhez képest egy olyan erős, bátor lányt ismerhettünk meg a személyében, hogy nálam per pill még Katnissnél is magasabb szintre került ebben a történetben. Szemrebbenés nélkül szembeszállt a Kapitóliummal, segítette az elesetteket, a nála gyengébbeket és percek alatt levedlette az úri modorát. Nem tudom elmondani, hogy mennyire imádtam őt!
Azzal nem hiszem, hogy spoilereznék, ha azt elárulom, hogy Haymitch természetesen túléli a Viadalt - hiszen találkozunk vele későbbiekben is. Itt igazából az a megrázó, hogy ezt milyen áron nyerte el és mi lett ezért a "jutalma". Hogy hogyan lett abból a fiatal, eleven fiúból egy alkoholista, megkeseredett, életunt ember? Az egész regény megrázó, de az utolsó pár fejezet és természetesen az epilógus az, ami kifejezetten sokkoló és ahol kevesen fogják kibírni bőgés nélkül. Én is körübelül a százas zsepicsomag felét elhasználtam, a párom meg nem értette, hogy miért sírok úgy, mint a záporeső.
"Az a pillanat, amikor összetörik a szívünk… Az csak a miénk."
Összességében annyit tudok csak mondani, hogy gyűlölöm Suzanne Collinst, hogy már megint ezt tette velem. De mellette meg ZSENIÁLIS írónőnek tartom, hogy képes még mindig újabb történeteket mesélni ebből a borzalmas világból úgy, hogy nem újabb bőrlehúzásnak gondolom, hanem arra késztet, hogy reménykedjek, hogy nem áll itt meg és kapunk még további regényeket is. Én kivárom. És el fogom olvasni mindet!
A kép forrása: Pinterest
Borító: Tökéletesen illik a sorozathoz és magához ehhez a részhez is!
Kedvenc karakter: Haymitch, Maysilee, Wyatt, Effie, Maggs
Szárnyalás: az összefogás és a barátságok
Mélyrepülés: ezt a világot még mindig nem tudom megszokni. A történet és a világfelépítés jó, mit jó, zseniális, de egyszerűen képtelen lennék itt élni.
Érzelmi mérce: izgulsz, megdöbbensz, haragszol, de mérhetetlenül, szurkolsz, majd egy százas zsepit lazán elhasználsz, úgy sírsz...
Ha megtetszett,
ITT
megrendelheted!
Nyereményjáték:
Az Éhezők Viadala rajongóknak könnyű dolga lesz, ugyanis hipp-hopp rá fognak
jönni, kiknek a nevét rejtettük el az egyes állomásokon. A kiemelt betűkből
összeálló szereplő nevet írjátok be a rafflecopter dobozkába. (1 állomás = 1
szereplő)(Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyertest e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.)
A blogturné további állomásai:
Április 8 - KitablarÁprilis 10 - Sorok között
Április 16 - Csakolvass!
Április 17 - Hagyjatok! Olvasok!
Április 18 - Utószó
Április 20 - Pandalány olvas
Április 22 - Spirit Bliss Sárga könyves út
Április 26 - This is my (book) universe.
Április 28 - Dreamworld
Április 29 - Kelly és Lupi olvas
Április 29 - Kelly és Lupi olvas