Mat Youkee könyvében négy uitoto gyermek történetét ismerhetitek meg, akiket
2023-ban negyven napi keresés után találtak meg a dzsungelben. A csodával való
határos módon megmenekült gyerekekről bloggereink mesélnek nektek!
Ne felejtsetek el játszani se, ugyanis a Corvina kiadónak hála egy szerencsés
olvasónk megnyeri a turné végén Negyven nap a dzsungel fogságában című
könyvet!
Corvina, 2025
240 oldal
Fordította: Lázár Júlia
Goodreads: 4,11
Besorolás: realista, túlélő, igaz történet
2023 júniusában négy uitoto gyermek csodával határos módon túlélt egy
repülőszerencsétlenséget az Amazonas menti áthatolhatatlan dzsungelben. A
testvérek aligha menekülhettek volna meg az őserdő veszedelmeitől a
tizenhárom éves Lesly, a legidősebb lány rátermettsége nélkül. Negyven napi
keresés után találtak rájuk a katonákból és indián önkéntesekből álló
egységek, akik egy percre sem adták fel a reményt. Varázslatokkal,
mítoszokkal, politikai botrányokkal teli világba vezet el ez a történet,
amihez hasonlót eddig csak a világhírű kolumbiai író, Gabriel García Márquez
regényeiből ismerhettünk.
Őszinte leszek, a történetet már ismertem. Sok Youtube csatornát nézek és egy alkalommal egy youtuber pont ezt a témát dolgozta fel. Azonban, amikor megláttam a könyvet, kíváncsi lettem rá, hogy vajon milyen plusz információkat kaphatok még erről az elképesztő esetről.
A könyv azt a borzalmas és szinte hihetetlen történetet dolgozza fel, miszerint 2023-ban egy kis Cessna gép lezuhant az Amazonas menti dzsungelben valahol Kolumbiában és a repülőn utazó 2 felnőttből és négy gyermekből a gyerekek túlélték a katasztrófát és több, mint 1 hónap után épségben találták meg őket.
A szerzőt is nagyon megindította a történet és úgy döntött, hogy mivel rengeteg kérdés merült fel az esettel kapcsolatban, megpróbál utánajárni ezeknek és írott formában megosztja velünk is. Én pedig lelkesen vetettem bele magam a könyvbe.
Igazából megkaptam sok kérdésemre a választ, de jó pár nyitott is maradt. Számomra a szerző picit nagyot akart markolni, de keveset fogott. A legérdekesebb természetesen az lett volna, ha a gyerekek szemszögét is megkapjuk, de ez körülbelül lehetetlen vállalkozás volt, így maradt a mentőcsapat beszámolója és mivel az nem hiszem, hogy kitett volna egy teljes könyvet, így a szerző körbejárta az egész helyzetet: honnan indult a család, mik voltak az akkori körülmények Kolumbiában, mi vezetett ehhez a tragédiához. Ez érdekes volt, hiszen Kolumbia is az az ország, amiről legtöbben csak a kábítószerek, a kartellek révén hallunk, pedig azért jóval több van abban az országban. Rettentően tetszett, hogy Matt Youkee betekintést enged a dzsungelben élő törzsek életébe, társadalmába, hogy a mai napig mennyire másként élnek, mint mi. Magdaléna a gyermekek édesanyja is innen származott (az Uioto törzsből), ahol a nőknek még mindig a háziasszony, az anya szerepe jut, többet nem várnak el tőlük és nem is akarnak. Magdaléna viszont ennél többre vágyik és látjuk a kétségbeesett próbálkozásait, hogy civilizáltabb életet élhessen. És épp ez az, ami ebbe a tragédiába hajszolja őket.
Érdekes volt látni, ahogyan a modern katonák és a dzsungelben élő törzsek, attól függetlenül, hogy ellenségei egymásnak, hiszen a törzsek gyakran segítik a drogkartelleket, mégis mennyire össze tudtak dolgozni, hogy megtalálják a gyerekeket. Hogy amikor már a „modern” keresési módszerek befuccsoltak, akkor kokalevelekkel, sámánokkal, ráolvasásokkal és népi hiedelmekkel mégis mennyire messzire jutottak. Persze a kétkedés joga mindenkiben ott maradhat, hogy vajon képesek lettek volna a katonák ezek nélkül is megtalálni a gyerekeket? Ez már sosem fog kiderülni.
Az viszont jól látszódott, hogy a gyerekek életbenmaradásának a fő záloga az volt, hogy a családjuk a dzsungelbeli törzsből származott, így jó pár olyan dolgot is megtanultak már kisgyerekként a túlélésről, ami elősegítette azt, hogy tudják, mivel etessenek egy 10 hónapos csecsemőt és magukat, hogy keressék meg a folyót a víz miatt ésatöbbi. Nem hiszem, hogy egy városi gyerek ezeket tudta volna. Persze azon is múlt a dolog, hogy az egyikük már 13 éves volt, így a kisebbeknek útmutatást és segítséget tudott nyújtani.
Érdekesek voltak a térképrészletek, amelyek mind a repülő útját, mind a tragédia, mind pedig a keresés helyszínét mutatták meg. A dzsungel mindig is veszélyes helynek tűnt és a leírások és beszámolók továbbra is ezt erősítették meg.
Amit viszont én betettem volna, ha már ennyire a történethűségre törekedett a szerző, pár fotó a keresésről, a roncsról vagy akár a mentőkutyáról, amelyik soha nem lett meg. De igazából ezek közül bármelyikre rá lehet keresni a neten, szóval ez csak az én kekeckedésem.
Összességében érdekes a könyv, azoknak mindenképpen, akik még nem ismerik ezt a történetet. Azoknak pedig, akik már ismerik, higgyétek el, azoknak is tud újat mondani, hiszen a háttértörténet is körülbelül ugyanannyira izgalmas és érdekes, mint maga a keresés.
Borító: Figyelemfelkeltő és utal a történetre!
Kedvenc karakter: -
Szárnyalás: -
Mélyrepülés: -
Érzelmi mérce: -
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
zaaomsan
A blogturné további állomásai:
[Blogturné Klub]Május 15 - Hagyjatok! Olvasok!
Május 17 - Könyv és más
Május 19 - Szembetűnő
Május 21 - Spirit Bliss Sárga könyves út
Május 23 - Kelly és Lupi olvas
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése