Erre a könyvre pedig egyrészt azért figyeltem fel, mert KÖNYVEK szerepeltek benne, másrészt pedig KÖNYVTÁRban játszódik, ami mindig is egy picit misztikus hely lesz a számomra.
A főhősnőnk June, egy magányos, félénk fiatal nő, aki az álmos angol kisvárosban Chalcotban dolgozik a könyvtárban. Az édesanyja súlyos betegsége miatt fel kellett adni az álmait a továbbtanulásról és az elköltözésről, majd pedig a mama halála után itt is ragadt. Szereti ezt a munkahelyet, mert bár visszahúzódó, de a könyvtárban elemében érzi magát, segít az időseknek a netet kezelni, a gyerekeket bevezeti az olvasás élményébe, a fiataloknak pedig a tanuláshoz ad segítséget.
Egy napon azonban kiderül, hogy a könyvtár veszteséges, és a városi tanács be akarja zárni. Nekik ez egy "feladat", egy veszteséges "üzlet" megszüntetése, de a kisvárosnak ez annál jóval több. Ahogy June írja:
"Tudják, a könyvtárak nem pusztán könyvekből állnak. Ezek az intézmények megnyithatják egy nyolcéves fiú előtt a világ csodáit, a nyolcvanéves néninek pedig létfontosságú emberi kontaktust kínálnak. A kamaszok ott találnak csendre és nyugalomra a házi feladatuk megírásához, az újonnan betelepült migránsok ott lelhetnek új közösségre. A könyvtár az a hely, ahol mindenki, szegény és gazdag, bármilyen a származása, biztonságban érezheti magát."
Így megindul a harc a könyvtárért. A városi bizottság áll az egyik felén, kezükben a hatalom, a jog, a rendőrség, a másik oldalon a kis város közössége - nekik csak az összefogás jut, a szeretet, a meggyőzés és a sajtó.
Természetesen nemcsak a könyvtárért folytatott harcról szól a regény, hanem ennél jóval többről. Bár a főhősnőt nem sikerült megszeretnem a könyv végéig - egyszerűen irritált a teszestosza, rettegő, mindentőlfélekanyutakarom stílusa, de a kisváros nyugdíjas közösségét, a gyerekeket és fiatalokat, a bevándorló fiatal lányt egyszerűen imádtam. Ők voltak a város - és sőt, meg is merem kockáztatni a könyv lelke is. A szerző olyan élettel töltötte meg ezeket a karaktereket, hogy szinte magam előtt láttam mindegyikőjüket és rettentően szurkoltam mindenkinek, hogy sikerüljön megmenteni a kis könyvtárat.
Nagyon kedveltem még Stanleyt, az idős, egyedülálló férfit, aki különleges kapcsolatot alakít ki June-nal és aki rettentő fontos szerepet játszik a történetben.
Persze a romantikát se hagyhattuk ki, June és Alex, a volt iskolatársa között alakulgat valami, de nem rágtam le a körmömet tövig, hogy legyen is belőle valami. June itt se volt a toppon, nem igazán értette a férfi jelzéseit, ami volt, azt is félreértette, itt szerintem egyedül azért alakult valami, mert Alex kellőképpen türelmes és állhatatos volt:).
És a regény vége? Igazából nem teljesen erre a befejezésre számítottam, de így is tetszett. Megy az élet a maga útján tovább, szerintem itt és most June jó döntést hozott (végre:). A többi pedig majd kiderül.
Összességében - attól függetlenül, hogy a főszereplőnktől néha agybajt kaptam - nagyon szerettem ezt a regényt. Tökéletes példája az összetartásnak, a barátságnak, a szeretetnek, hogy kis emberek is képesek nagy dolgokat elérni és létrehozni, ha összefognak. Minden könyveket / könyvtárakat szerető embernek ajánlom!
Nyereményjátékunk természetesen a témához kapcsolódik. A turné minden
állomásán egy-egy könyvtár rövid leírását találjátok, a feladatotok az,
hogy kitaláljátok melyik neves intézményre gondoltunk, és a választ
beírjátok a Rafflecopter megfelelő dobozába.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A
nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre,
ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi
címre postáz!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése